Saturday, May 5, 2007

Levimuusika EL-is


Väga paljud eesti noored on kindlasti tuttavad suure hulga Suurbritannia, Skandinaavia ja Saksamaa artistidega (arvatavasti ka mõne Läti omaga). Ma oletan, et ei eksi eriti palju kui väidan, et ülejäänud EL-i maade muusika on enamikule must maa (oli osalt ka mulle). Arvan, et inimesed peaksid olema uurivad ja mitte tarbima (kuulama) ainult nö mainstream massimuusikat (tuleb palju muusikakanalitest ja mille kohast infot võib leida paljudes ajakirjandus väljaannetes). Vajalik on mitmekesisus, tuleb kuulata artiste erinevatest riikidest ja kultuuridest: see tuleb üldisele silmaringile kasuks ning kindlasti ühendab mingit abstraktset moodi inimesi (nt kui eestlased kuulavad Kreeka helisid vms); seega aitab EL-i tema eesmärkide saavutamisel. Probleem, mis kerkib seoses muusika kättesaadavusega vajab veel lahendust (erinevate artistide promomise läbi jne). EL-i riikide artistide mitmekesisus ja rohkus on nii suur, et kindlasti leiaks iga levimuusikahuviline neist mõne lemmiku. Eelnev oli soovitus, sest maitse üle ei vaielda.
Surfasin interneti abil natuke EL-i maade levimuusikamaastikul ja kasutasin oma mõningaid eelteadmisi ning valisin välja mõned põnevamad artistid. Järgnevas toon need välja riikide kaupa (sulgudes on mõnel puhul youtube lingid, mille kaudu saate tutvuda tuntumate lugudega). Et post liiga pikaks ei veniks esitlen muusikuid ainult kümnest riigist; ülejäänute kohta võite iseseisvalt uurida. Ehk keegi leiab midagi põnevat. Nimekiri on küll subjektiivne, aga püüdsin välja valida artiste mitte oma eelistuste järgi, vaid huvitavust ja mitmekesisust arvestades.

Prantsusmaa:
1) Manu Chao (sündinud Hispaanias) – viljeleb nn ladina-folkmuusikat (King of the Bongo).

Kreeka:
1) Vangelis – helilooja, kes viljeleb elektroonilise ja klassikalise muusika segastiili; ta on olnud ka mitmete progebändide liige, nt Aphrodite’s Child (The Four Horseman ). Kindlasti olete kuulnud mõnda Vangelise lugu (Conquest of paradise ; Chariots of Fire ).

Hispaania:
1) Ska-P – ansambel, mis viljeleb ska-punki (Cannabis).

Poola:
1) Muscovite – bänd, mis viljeleb alternatiivset rockmuusikat (Dla Ciebie)
2) Kapela Ze Wsi Warszawa (inglise keeles Warsaw Village Band – bänd, mis viljeleb segu Poola folgist ja moodsamat sorti muusikast (In the forest ).

Tšehhi:
1) Tata Bojs – nende stiiliks on alternatiiv-rock-elektroonika (Atention Aux Hommes!).

Austria:
1) Summoning – nende stiiliks on eepiline raskemetall, mitmed lood on ispireeritud Tolkieni teostest (Passing Khazad Dum ).
2) Christina Stürmer – viljeleb tüüpilist “peatee pop-rocki” (Nie Genug ).

Ungari:
1) Omega – sotsialismiaegne vana bänd, mis viljeleb aranžeeringutega rocki - midagi Moody Bluesi sarnast (Gyöngyhajú lány, tegu on isegi Eestis tuntud vana looga, mille inglisekeelse versiooni nimi on The Girl With Pearl's Hair)

Belgia:
1) Vive la Fete - kaheinimesebänd, mis mängib elektroonilist levimuusikat (Touche le Pas ).

Portugal:
1) Madredeus – 1985. aastal asutatud Ribero bänd, mis viljeleb folki (O Pastor).

Itaalia:
1) Zucchero – kähedahäälne laulja, kes esitab bluesisugemetega pop’i ja rock’i (Blue).

EL-i tegevusest seoses levimuusikaga:

1. Koostöös EL-iga annab Euroopa Muusikatööstus välja auhinda Breaking the Borders (kümnele artistile), mille eesmärgiks on näidata Euroopa kultuurilist mitmekesisust ja suurendada artistide liikuvust ja tuntust Euroopas (Täpsem Info ).

2. EL-iga on tihedalt seotud European Music Office (EMO). EMO, mida toetab EL, on loodud selleks, et organiseerida ja toetada Euroopa muusikaga seotud organisatsioonide tegevust ja propageerida erinevaid muusikastiile. EMO rahastab ka projekte.

2 comments:

Anonymous said...

Osad neist on küll päris huvitavad. Näiteks oli Hispaania ska-bänd küllaltki lahe, ka mitmetel teistel olid väga huvitavad zanrid.

Karl said...

Seda manu chaod olen ma kuulanud. Selline päris huvitav stiil, mu sõber väga fännab seda.
Christina Stürmer on ka tuttav nimi, aga ma olen alati arvanud, et ta on saksa muusik:P